Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de
 
Stran: [1]   Dolů
 
Autor Téma: Doplácet na důchod v ČR nebo převést do něm. systému?  (Přečteno 49801 krát)
martin.dresden



Karma: 0
Příspěvků: 14


« : Září 20, 2010, 10:28:23 am »

Je mě 31 přes 10 let odvody do důchodového systému v ČR (nepočitám do toho studia, které se do časové složky také započitávají). Nyní v Německu Retenversicherungnummer. V čechách mě vychází nárok po 35 letech pojištění. tzn. si mám cca 25 let doplácet? nebo se dá převést těchto 10 let do německého systému?

dík
« Poslední změna: Září 20, 2010, 11:43:04 am od David » Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #1 : Září 20, 2010, 09:33:32 pm »

Ja mam dojem, ze "prevadet" se bude do toho systemu, ve kterem budes duchod uzivat. Tzn. podle toho, kde pak budes, dostanes almuznu tam nebo tady.
V zasade bych si s duchodem ze statnich systemu ale delal ty nejmensi starosti - v nasem veku si muzeme byt temer jisti, ze z duchodu neuvudume nic, co by stalo za rec, neb ho nebude mit kdo platit. Bude to chtit spis vlastni investicni aktivitu..
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
martin.dresden



Karma: 0
Příspěvků: 14


« Odpověď #2 : Září 22, 2010, 11:54:40 am »

Na správě sociálního pojištění potvrzeno, že vrámci EU se roky převádějí a vykonaná práce v různých zemí EU se sčítá. Pro mé ročníky 79 platí 35 let odvodů  Škleb

Nedělám si naděje, že ze státního důchodového systému dostanu částku, která mě zajistí vysněný důchodový dýchánek. Ale na druhou stranu když už je ze zákona dáno, že mě každý měsíc z platu strhnou peníze na důchod tak proč se o to trochu nezajímat a nepohlídat si to tak aby mě na konci řekli, že pro nějakou blbost nemám nárok na nic.

to kleena ... nejsem si teď jistej, jestli jsem to četl od tebe, ale v jednom vlákně jsem zachytil, že řešíte doklady pokud má člověk trvalé bydliště v Německu. Nechá si současně trvalé bydliště v Čechách s tím, že tak zůstane občanský průkaz a nejsou problémy s legitimací v Čechách ... daní je jen poplatek za popelnici. Mám k tomu, ale dotaz to platíte i zdravotní a sociální pojištění? Ze zákona má přece každý tuto povinnost?
Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #3 : Září 22, 2010, 01:46:39 pm »

Nedělám si naděje, že ze státního důchodového systému dostanu částku, která mě zajistí vysněný důchodový dýchánek.
Asi tak Úsměv

to kleena ... nejsem si teď jistej, jestli jsem to četl od tebe, ale v jednom vlákně jsem zachytil, že řešíte doklady pokud má člověk trvalé bydliště v Německu. Nechá si současně trvalé bydliště v Čechách s tím, že tak zůstane občanský průkaz a nejsou problémy s legitimací v Čechách ... daní je jen poplatek za popelnici. Mám k tomu, ale dotaz to platíte i zdravotní a sociální pojištění? Ze zákona má přece každý tuto povinnost?
To dost mozna bylo ode mne Úsměv
Podle mne mas povinnost byt zdravotne pojisten - nikoliv platit v CR zdravotni pojisteni. Ja mam na zdravotni pojistovne podano prohlaseni, ze se trvale nezdrzuji na uzemi CR a jsem pojisten v zahranici. Tim padem mi v CR pojisteni odpada, a podle nekterych interpretaci se tam nesmim vubec ukazat...beru to ale spis logicky tak, ze se nesmim pokouset chtit od nich plneni, coz je jaksi logicke Úsměv
Kdyz uz si necham neco v CR delat, je to zcela dobrovolne a proste to zaplatim - v pripade nouze by ovsem platilo me nemecke pojisteni.

Co se socialniho pojisteni tyce, mas podle mne povinost ho platit jen kdyz mas prijmy, ze kterych ta pocinnost plyne. Ty ja v CR nemam - a ekvivalent toho vseho samozrejme platim v Nemecku.

Zbyva jeste financak... Tomu jsem kdyzi podal nulove priznani s prohlasneim, ze v CR nemam zadne zdanitelne prijmy. Sice uz jsem zaslechl, ze by eventualne mohli chtit i dane z mych nemeckych prijmu, to mi ale prijde zvracene a vic o tom snad ani vedet nechci. Zatim to tedy beru v souladu se strategii "Wecke keine schlafenden Hunde". Pokud k tomu nekdo vit neco presnejsiho, budu (nejspis nejen ja) rad, kdyz se podeli.
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
martin.dresden



Karma: 0
Příspěvků: 14


« Odpověď #4 : Září 22, 2010, 02:55:41 pm »

odborník na to nejsem, ale chvíli jsem v čechách podnikal a 100% neodvádíš sociální jen v případě, že máš zisk!!!

citace z - http://dumfinanci.cz/dane/prehledy-za-rok-2009
Minimální sociální pojištění za rok 2009 je 20 640 Kč
Musí být zaplaceno, i když je výdělečná činnost ztrátová. V roce 2009 činila minimální výše sociálního pojištění 1 720 Kč měsíčně. I když byl tedy rok 2009 ztrátový, musí každá OSVČ odvést na sociálním pojištění minimálně 20 640 Kč (1 720 Kč ∙ 12 měsíců). Tato částka je však odvedena formou pravidelných měsíčních záloh, po podání Přehledu již nevznikne žádný nedoplatek. Pro rok 2010 činí minimální výše měsíční zálohy 1 731 Kč.

Z toho mě plyne, že sociální pojištění nemusíš řešit v případě - pokud jsi zaměstnaný (měl by za tebe platit zaměstnavatel), student (platí stát) , úřad práce (platí stát) .... ale jako neúspěšný podnikatel se musíš určitě starat sám

V tvém případě to bude, ale možná něco jiného. Protože ty odvody ti strhávají v německu. Takže nakonec ti přičtou jen ty roky z čech kdy jsi platil. Jen bych si pohlídal v Čechách aby ti sociálka nevypálila nějaké sankce na nedoplatky sociálního (pokud tomu rozumím dobře tak oni tě mají úředně stále jako čecha?).

Když se na to, ale podivám tak asi zvolím cestu nahlášení v čechách trvalého bydliště v němec. Krom legitimování v tom jinou výhodu nevidím. Nejedná se o občanství tak proč si to tolik komplikovat.
Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #5 : Září 22, 2010, 04:37:23 pm »

To s tou socialkou je asi take otazka...pravda. Jako OSVC tam sice taky hlasen nejsem...tak zeby se me ani to nemelo tykat...nno mozna se u nich jednou poptam, at vim na cem jsem Úsměv Pravda totiz je, ze vyssi sankce nez Socialka, nema zadny jiny urad.

Ad jako Cecha...nojo, dokud mas obcanstvi, jsi Cechem, zejo Úsměv V mem pripade ovsem - pravda - i Cechem oficialne v CR zijicim.
Nicmene nevim, jestli ti v tom neco pomuze, kdyz tam odhlasis tevaly pobyt. Prijdes o obcanku, pas na poste jako doklad neuznavaji, takze jakekoliv doporucene zasilky (ci do vlastnich rukou), kdyz ti prijdou do CR, budou problem.
Podobne to bude u volb, jestli neco takoveho pestujes - nejspis ti zbyde jen Zvlastni seznam volicu, nebudes ovlivnovat kraj ktery chces, nebudes se ucastnit komunalnich voleb...apod.

Mne naopak prijde, ze min problemu mas, kdyz pro CR bydlis tam, a pro Nemecko tady (pricems v nemecku jinou sanci nemas, nic jako polovicni prihlaseni neznaji).
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
martin.dresden



Karma: 0
Příspěvků: 14


« Odpověď #6 : Září 22, 2010, 04:54:48 pm »

V tomhle mám asi výhodu, že jsem z malé vesničky kde každý zná každého. Vyzvednout si to tam můžu prakticky na pozdrav.

jinak pozor na tzv. "doporučené dopisy" ... platilo, že když si ho člověk nevyzvedl tak se nic nedělo, nyní automaticky po 10 dnech nepřevzetí se bere dopis za převzatý bez ohledu na důvody, které adresát k tomu měl (bohužel mám vlastní zkušenost)   ... tzn. může Vám přijít upomínka na něco, že máte zaplatit. Vy nejste doma a za 10 dní automaticky, že jste to převzali. Vy jste v trapu a nikdo Vám o tom nedá vědět ..  pokud to nezjistíte včas můžete se těšit na soudní obsílku

další důvod proč nebudu nechávat trvalou adresu v čechách.-)
Zaznamenáno
martin.dresden



Karma: 0
Příspěvků: 14


« Odpověď #7 : Září 22, 2010, 05:36:23 pm »

sociální pojištění neplatí třeba OBZP - osoba bez zdanitelných příjmů - např. studenti ..  přítelkyně tak řešila přechod mezi čechama a německem aby nemusela platit sociální a zdravotní bylo jen v minimální výši

podrobně zde
http://www.podnikatel.cz/clanky/osoby-bez-prijmu-nezapominejte-na-pojistne/
Zaznamenáno
Ajaj



Karma: 0
Příspěvků: 9


« Odpověď #8 : Září 22, 2010, 07:58:35 pm »

Ahoj,

vicemene se ceske pojisteni deli/delilo pouze na zdravotni a socialni. Zdravotni se musi platit ze zakona, socialni dobrovolne (z nej se pak cast vyclenuje na duchodove pojisteni). Zdravotni pojisteni je povinne, ale v ramci EU "musi" byt uzavreno jen v 1 state. Co si tak matne pamatuji, tak pri odchodu z Cech jsem kontaktoval svoji zdrav. pojistovnu, dostal od nich nejaky formular, kde jsem uvedl duvod meho odhlaseni ze zdrav. pojisteni v Cechach (mam pocit, ze ani nechteli Anmeldung ci neco podobneho - coz pri odhlaseni popelnic pozadovali). Par mesicu pote jsem je pro jistotu zkontaktoval, aby mi zaslali vypis z meho uctu, kde jsem si potvrdil, ze tam neni zadny nedoplatek, a bylo to.
Co se tyce socialniho (zamestnanec, ne OSVC), tak si clovek muze platit dobrovolne tu duchodovou cast (ta dela ted necelych 1700/mesic). O cem ja osobne ted uvazuji (jako OSVC zde, ktery ve svem oboru zatim nevidi sanci na zamestnanecky pomer), platit si zde privatische Renteversicherung a dobrovolne v Cechach, coz dela cca 65eur (ktere bych teoreticky mohl i vrazit do danoveho priznani). Toz tak.

Ales
Zaznamenáno
Stran: [1]   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Regensburk.de © 2013
Stránky krajanů o životě v Regensburku - Německu. O srazech a akcích, zábavě, práci, ubytování, studiu v Regensburku, kultuře. Užitečné články, diskuze, galerie, seznamka, inzerce práce a bydlení, spolujízda - autostop z a do Regensburku a spoustu užitečných a aktuálních informací o životě české a slovenké komunity v Regensburku.

Odkazy | englisch online lernen | amerikanisches englisch lernen | chinesisch lernen | russisch lernen | dänisch online lernen | niederländisch lernen | deutsch online lernen | polnisch lernen | serbisch lernen | tschechisch online lernen | kroatisch lernen | portugiesisch lernen | ungarisch lernen | schwedisch online lernen | französisch online lernen | italienisch lernen | finnisch lernen | türkisch lernen |