Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de
 
Stran: [1] 2   Dolů
 
Autor Téma: Rodicovska / materska  (Přečteno 95395 krát)
meera



Karma: 0
Příspěvků: 9


« : Březen 15, 2015, 02:51:51 pm »

Dobry den, mohl by mi nekdo poradit s nasledujicim? Pracuji jako zamesnanec v Mnichove (pendler). Zijeme s manzelkou v CR, ona je v CR zamestnana. Cekame mimco. Chtel bych se zeptat, jak je to s narokem na rodicovskou v Nemecku. Co musime pro toto udelat? Jak je to pak s cerpanim rodicovskeho prispevku v CR? Ma nekdo s timto zkusenosti? Urcite ano  Mrknutí dekuji za jakoukoliv radu. Mira
Zaznamenáno
jirike
Host
« Odpověď #1 : Březen 15, 2015, 05:55:09 pm »

Ne kazdy je Pendler u ktereho jsou malicko jina pravidla.
Maminka je v ČR zamestnana a bydli tam, tedy jedine na co mas narok v Nemecku, bude rozdil v pridavcich na dite.
Na vse ostatni ma narok v ČR.
Jina situace by byla kdyby si sel na mateřskou Ty.
A jina by mohla byt (ale nemusi) kdyby se maminka prestehovala.
Pak by byl jeste rozdil v tom, zda by se mimi narodilo tady a nebo jeste pred stehovanim v ČR. ..
Taky dve rozdilne situace.....
Milion variant a milion reseni...

Na 100% jsou tady na vsechny takove pripady cerstve informace, staci jen hledat a nebo se ptat konkrétněji. .. Mrknutí
Zaznamenáno
SlávkaPforzheim



Karma: 0
Příspěvků: 2


« Odpověď #2 : Březen 15, 2015, 11:09:15 pm »

Haló ľudkovia vie mi niekto poradiť či môj zamestnávateľ po pôrode ešte mal niečo doplácať K materskej dovolenke A či mal právo mi dať výpoveď kým som na materskej ale háčik je aj V tom že mi môj zamestnávateľ nepodpísal materskú dovolenku.dcérka sa mi narodila októbri 2014 a výpoveď poslal k 10.03 2015 a od januára žiadne peniaze len materska.ako to tu vlastne je V Nemecku S tým ?
Zaznamenáno
bjetka
Host
« Odpověď #3 : Březen 16, 2015, 03:24:18 am »

-
« Poslední změna: Březen 16, 2015, 03:29:26 am od bjetka » Zaznamenáno
bjetka
Host
« Odpověď #4 : Březen 16, 2015, 03:26:39 am »


Haló ľudkovia vie mi niekto poradiť či môj zamestnávateľ po pôrode ešte mal niečo doplácať K materskej dovolenke A či mal právo mi dať výpoveď kým som na materskej ale háčik je aj V tom že mi môj zamestnávateľ nepodpísal materskú dovolenku.dcérka sa mi narodila októbri 2014 a výpoveď poslal k 10.03 2015 a od januára žiadne peniaze len materska.ako to tu vlastne je V Nemecku S tým ?

Pokud mas smlouvu na dobu neurcitou: Ze zakona bys mela byt od nahlaseni tehotenstvi (pokud bys v te dobe dostala vypoved, tak zpetne i dva tydny potom) az do navratu z Elternzeit unkündbar (to mi trvdila aspon kolegyne, ktera delala loni nejaky pracovnepravni kurs u IHK).

Pokud mas smlouvu na dobu urcitou: A ta smlouva konci behem Elternzeit, mela ses sama starat o to, aby ti ji prodlouzil. Jinak proste vyprsi... Z toho, ze ti posila vypoved, predpokladam, ze ti sama od sebe neskoncila. Takze zamestnavatel by mel mit nejaky mimoradny duvod.

- O materskou - pokud ses nechtela vracet hned po uplynuti "Mutterschutz" v casove slova smyslu jsi mela oznamit zamestnavateli nejpozdeji 7 tydnu pred nastupem. Pokud jsi dodrzela vsechny potrebne nalezitosti, nepotrebujes jeho souhlas. (viz posledni odkaz) Kazdopadne to, ze ti to nepodepsal, urcite nenaznacuje zadne privetive pracovni podminky.

- Zamestnavatel ti plati jenom behem "Mutterschutz". Elterngeld nedostavas od zamestnavatele, ale od statu, takze sis o nej mela zazadat na prislusnem urade - to je zrejme to, cim myslis "materska"? Takze z financniho hlediska tam nevidim problem...

Podotykam, ze s tim nemam jedinou osobni zkusenost. Nemuzu ti odprisahnout, ze nemuzes dostat vypoved behem Elternzeit. Snad tu vi nekdo vic. Ja bych se na tvem miste zkusila zeptat prvni na Arbeitsangentur, zda je ta vypoved opravnena, respektive kdy ti muze zamestnavatel vypovedet, pokud jsi na materske. Pokud neni opravnena, je to asi vec pro pravnika.

http://www.frag-einen-anwalt.de/Befristeter-Arbeitsvertrag,-Schwangerschaft-und-Elternzeit---f255408.html
http://www.arbeitsschutz.nrw.de/themenfelder/mutterschutz/kuendigungsschutz_in_der_elternzeit/index.php
http://www.impulse.de/recht-steuern/was-arbeitgeber-wahrend-mutterschutz-und-elternzeit-beachten-mussen
http://www.anwaltskanzlei-ruperti.de/elternzeit/
Zaznamenáno
jirike
Host
« Odpověď #5 : Březen 16, 2015, 06:32:42 am »

Pritelkyni nikdo nic nepodepisoval, poslala dopis na centralu, s potvrzenim od lekare a oznamila kdy nastupuje a jak bude dlouho doma (12-36mes.pry velmi dulezite)
Zkratit na zadost lze, prodlouzit pry ne. Tedy u nas 36mes.
Penize od zamestnavatele chodili 6tydnu pred a 8tydnu po narození deti.
Pak uz jen materska, ale celou dobu delal soucet (67% platu)
Ale ma smlouvu na dobu neurčitou.
Taky myslim ze rozdil je v tom, jaka je smlouva a jsou-li dodrzeny vsechny pravidla.
Zaznamenáno
SlávkaPforzheim



Karma: 0
Příspěvků: 2


« Odpověď #6 : Březen 16, 2015, 01:10:35 pm »

Ďakujem za vaše rady A zabudla som dodať že zmluva bola na dobu neurčitú A na úrade práce keď som bola povedali mi az keď dcérka bude mat rok V tedy mám nárok.no každopádne to nenechám lebo celá tá firma V ktorej som robila niečo smrdí od zaciatku.
Zaznamenáno
jirike
Host
« Odpověď #7 : Březen 16, 2015, 05:30:17 pm »

Ďakujmateřskéše rady A zabudla som dodať že zmluva bola na dobu neurčitú A na úrade práce keď som bola povedali mi az keď dcérka bude mat rok V tedy mám nárok.no každopádne to nenechám lebo celá tá firma V ktorej som robila niečo smrdí od zaciatku.

To je divny  Nevím co si myslet/Nerozhodný
A jaky uvedli důvod výpovědi ?
Penize Ti sice zadne vyplacet uz nema, to je jen na tom zacatku, ale pokud jsi neudelala zadnou chybu v oznameni mateřské, nemuze mit zadny duvod Ti davat vypoved a pokud ano,  nalezi Ti odstupne...
Pozor na lhutu 3mes. kdy musis svou krivdu jako zamestnanec pisemne oznamit...
Do te doby mas narok na bezplatneho advokata, skrz pracak...
Vse delej pisemne a na řeči nedej, kazdy urednik rika pak neco jineho.
Odpoved na papire je dukaz.
Pokud tam neni duvod vypovedi, pozadej o něj taky pisemne.

Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #8 : Březen 16, 2015, 10:57:01 pm »

Také si myslím, že během mateřské, pokud jsi na ni oficiálně nastoupila, ti výpověď nikdo dát nemůže. Pokud se Tě chtějí zbavit, jde to jen oboustrannou dohodou a měli by dát aspoň nějaké odstupné.
A pokud se firma chová nehezky, klidně bych na tom trval.
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
jahoda2010



Karma: 11
Příspěvků: 1228



« Odpověď #9 : Duben 14, 2015, 10:29:10 pm »

Bol mi niekto taký milý, žeby mohol by mi niekto napísať, ako je materská v Nemecku, keď už žijem a pracujem v Nemecku?
Zaznamenáno
jahoda2010



Karma: 11
Příspěvků: 1228



« Odpověď #10 : Duben 14, 2015, 11:17:59 pm »

Viem že to môžem aj vygooglit, ale mám pocit, že sem chodí veľa rodičov, tak si to možno ešte pamätáte. Díky moc Mrknutí
Zaznamenáno
hary01



Karma: -121
Příspěvků: 2857


« Odpověď #11 : Duben 15, 2015, 06:49:59 pm »

neviem preco,ale mam taky pocit,ze jahoda je tu asi pod 100 roznymi menami a kazdy den pise rozne temy....
Zaznamenáno
jahoda2010



Karma: 11
Příspěvků: 1228



« Odpověď #12 : Duben 15, 2015, 07:15:01 pm »

Si vedla harry ...  píšem sem len ako jahoda2010.
Čo to má prosím spoločné s témou?
Zaznamenáno
meera



Karma: 0
Příspěvků: 9


« Odpověď #13 : Květen 10, 2015, 09:12:16 am »

Ahoj, pokusim se svuj dotaz jeste upresnit. Pracuju v Mnichove v zamestnaneckem pomeru. Jsem zde prihlasen k pobytu, ale moje bydliste je Ceska republika - do danoveho priznani jako Hauptwohnsitz uvadim vzdy mou ceskou adresu, kde travim stejne vic casu (pracuju castecne z CR) a mam rodinu atd. Manzelka pracuje v Ceske republice a na rodicovskou pujde ona (pravdepodobne na 3 roky). To znamena, ze krome toho ze ja jsem zamestnanec nemecke firmy a mam najemni byt v Mnichove, zijeme prevazne v CR a na rodicovske bude moje manzelka.
Jako nemecky danovy poplatnik mam pry narok na rodicovsky prispevek od SRN. Trosku v tehle vecech po pravde plavu a proto jsem se chtel zeptat, zda nekdo neni/ nebyl v podobne situaci. Jednak by me zajimalo, co musim udelat pro to, abychom prispevek dostavali a zda se to nejak netluce s rodicovskou v CR (zda nebude kracena atd...)

dekuju moc za jekokoliv info

mira
Zaznamenáno
Macouch



Karma: 21
Příspěvků: 310



« Odpověď #14 : Květen 10, 2015, 09:40:38 am »

Ahoj, rodicovska (Elterngeld) se da pobirat jen jednou a to na tu osobu, ktere je doma s ditetem. V Nemecku je to 12 mesicu + jsou mozne 2 mesice navic, pokud se rodice na rodicovske vystridaji a je to 67% z neto platu. Takze tam bych spocitala, jeslti neni pro manzelku vyhodnejsi ji brat v CR.
Spocitat se to da tu: http://www.familie.de/eltern/elterngeldrechner-wieviel-elterngeld-bekomme-ich-702228.html

Na co ty mas asi narok je prispevek na dite (Kindergeld). Ten tady pro Vas asi bude vyhodnejsi.
Kindergeld Höhe 2015
    das 1. und 2. Kind: jeweils 184 €
    das 3. Kind: 190 €
    ab dem 4. Kind: jeweils 215 €
Zaznamenáno
Stran: [1] 2   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Regensburk.de © 2013
Stránky krajanů o životě v Regensburku - Německu. O srazech a akcích, zábavě, práci, ubytování, studiu v Regensburku, kultuře. Užitečné články, diskuze, galerie, seznamka, inzerce práce a bydlení, spolujízda - autostop z a do Regensburku a spoustu užitečných a aktuálních informací o životě české a slovenké komunity v Regensburku.

Odkazy | englisch online lernen | amerikanisches englisch lernen | chinesisch lernen | russisch lernen | dänisch online lernen | niederländisch lernen | deutsch online lernen | polnisch lernen | serbisch lernen | tschechisch online lernen | kroatisch lernen | portugiesisch lernen | ungarisch lernen | schwedisch online lernen | französisch online lernen | italienisch lernen | finnisch lernen | türkisch lernen |