Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de
 
Stran: [1] 2   Dolů
 
Autor Téma: Doplňující info ke dvojí domácnosti od J.F.  (Přečteno 95993 krát)
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« : Červen 13, 2012, 10:51:24 am »

Zdravím,

včera mi soukromou zprávou přišla následující informace od Jájí Fruhwirtové, kterou zde na její žádost a s jejím souhlasem zveřejňuji. Nemůžu už najít diskusi, kde by byla to info slíbila, nicméně bude pro mnohé užitečné a dodá jim motivaci a vzpruhu k podání DP  - děkujeme! Úsměv
Dodávám jen, že není třeba tam ten byt vlastnit, může být i pronajatý (to byl můj případ). Nestačil pronájem pokoje, musel to být byt, bylo třeba doložit, že byt "žije" a fungovalo to.

Ahoj a zdravím všechny na Foru.
Slibila jsem,že dám vědět jak jsem dopadla   s vrácením daní a uznáním Dvojí domácnosti. Po dlouhém 2měsíčním čekání mi Finanzamt poslal peníze na učet. Našla jsem si na podání daní v Mnichově danového poradce(který mě udělal i dobrou cenu) a vše zpracoval.Musela jsem doložit že vlastním opravdu byt a že jej nepronajímám. Dále že jezdím pravidelně domu a to každý měsíc (24krát  do roka),což jsem také doložila.Takže pokud někdo řeší ten samí problém,že vlastní svuj byt a platí si jej v čechách a tady platí také nájem,tak máte nárok na uznání na dvojí domácnost.
Přeji všem hezký den.
S pozdravem Jájina Mrknutí

Jo a kontakt na toho toho danového poradce je: Thomas Senn
                  Sonnenstrase 19
                  80331 Mnichov

Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
Jana1891



Karma: 2
Příspěvků: 60



« Odpověď #1 : Červen 17, 2012, 09:55:18 am »

Nasledne po prestehovani do BRD jsou skutecne naklady na stehovani take danove uznatelne naklady, nebo nejsou-li dostatecne vysoke, je tam pausal.
Zaznamenáno
mirsoft



Karma: 1
Příspěvků: 10


« Odpověď #2 : Srpen 28, 2012, 10:25:26 am »

Ahojte, kedze sa ma problem dvojitej domacnosti tiez tyka a po kontaktovani dvoch danovych poradcov som sa stretol s pomerne rozdielnymi informaciami prave ohladom pozadovanej frekvencie ciest a toho, co sa vlastne da dat do nakladov dvojitej domacnosti (ci napr. aj najomne za nemecky byt), nasiel som priamo vyklad od nemeckeho finacneho uradu pre rok 2011:

http://www.einkommensteuerrichtlinien.de/Lohnsteuerrichtlinien2011.pdf

Z vykladu je zrejme, ze danovi poradcovia (a zial mozno aj uradnici) casto miesaju hrusky s jablkami. Bod 9.10 (Aufwendungen für Wege zwischen Wohnung und regelmäsigen Arbeitstätte) naozaj urcuje nutnost jazdy domov min. 24x do roka. Tento bod sa vsak podla mojho nazoru NETYKA dvojitej domacnosti v zmysle zakona! Tej sa naopak tyka bod 9.11 (Mehraufwendungen bei doppelter Haushaltsführung), kde je v odseku Eigene Hausstand presne definovane, co je povazovane za vlastnu domacnost a pozadovana frekvencia ciest v tomto pripade. Z vety 5 a 6  tohto bodu v tomto vyplyvaju podstatne miernejsie podmienky (1 cesta rocne do cudziny staci, do vzdialenych krajin dokonca iba 1 za 2 roky), co aj dava logiku (tazko bude niekto do Australie cestovat kazde 2 tyzdne, ze ano).

A mimochodom, v odst. 8 su zjavne spomenute ako uznatelne aj vsetky potrebne a primerane naklady na byvanie v mieste zamestanania, cize podla tohto by mal byt v pohode uznatelny aj najom (vc. energii) za primerany byt (urady vraj uznavaju byt do 60m2) v mieste zamestnania.

Dolezita podmienka je ale, ze domacnost v cudzine musi byt tzv. "Lebensmittelpunkt", cize musi tam mat clovek rodinu alebo ak je zamestnanec slobodny, tak rodicov. Cize ak sa napr. obaja manzelia prestahuju do Nemecka, tak to neprejde, pretoze v tom momente sa Lebensmittelpunkt presuva tam, kde je manzel/ka.

S tymito informaciami si to zacnem vybavovat a pripadne dam vediet vysledok Úsměv
Zaznamenáno
chakka



Karma: 8
Příspěvků: 147



« Odpověď #3 : Srpen 28, 2012, 11:55:49 am »

Ahoj,
cetla jsem tvuj prispevek a myslim, ze je danove prave hacek v tom,  kde mas "Lebensmittelpunkt" .

Pisi tam, ze u zenatych/provdanych se nachazi "Lebensmittelpunkt" tam, kde zije jeho rodina (manzelka, deti) a toto misto navstivi min. 6x do roka. U svobodnych osob je to misto, kde ma blizke osobni vazby (napr. vazbu na rodice, kamarady, snoubenky/snoubence), kde navstevuje ruzne spolky atd. Pokud toto misto navstivi pravidelne 2x do mesice, vychazi zakon z toho, ze se tam nachazi jeho "Lebensmittelpunkt" a to plati nezavisle na tom, zda je toto misto v tuzemsku ci v zahranici.

Takto mi to vysvetlila i ma danova poradkyne, takze aby ti uznali dvojitou domacnost (ohledne jinych kriterii, ze byt musi byt napsany na tebe - nestaci detsky pokojicek u rodicu atd.), musis prokazat, ze mas v cizine ten tzv. "Lebensmittelpunkt" a to prave prokazujes jizdami domu (min. 24x do roka).

Sarka
Zaznamenáno
Vittorio



Karma: 0
Příspěvků: 17


« Odpověď #4 : Srpen 29, 2012, 11:14:32 am »

Mal by som k tejto teme jednu otazku.

Akym sposobom treba dokladovat trvaly pobyt na Slovensku aby s tym bol Finanzamt spokojny?

Zaznamenáno
mirsoft



Karma: 1
Příspěvků: 10


« Odpověď #5 : Srpen 29, 2012, 10:02:38 pm »

Po mne chcela uctovnicka (upozornujem - uctovnicka, nie danova uradnicka!) na dokazanie pobytu kopiu pasu alebo obcianskeho so zaznacenou adresou na Slovensku. Co je prave u mna problem, nakolko na Slovensku pobyt nahlaseny nemam, tak uvidime, ci bude stacit aj nejaky iny dokaz, alebo to na tom krachne.

Inak mozem potvrdit, ze po mne na vzdialenost Berlin - Bratislava nepozadovala 24 ciest do roka, stacilo jej mnou deklarovanych cca 12 (=raz za mesiac).

Okrem toho chcela tiez po mne tieto dalsie doklady:

- Najomnu zmluvu v Berline
- Vypis z DE uctu s platobnymi prikazmi platieb najomneho v Berline
- Doklady od vsetkych vydavkov suvisiacich s bytom v Berline
- Adresa bytu v Bratislave spolu s dokladmi od vydavkov k tomuto bytu (cim viac, tym lepsie, idealne pravidelne platby elektriny, plynu...)
- Lohnsteuerkarte, ak sa ziada o znizenie zaloh na dan (Lohnosteuerkarte by mala byt u zamestnavatela, nie je to nutne, ale potom proste cakat rok az do podania danoveho priznania, financak po schvaleni znizi priamo zalohy na dan a clovek tak dostane priamo od zamestnavatela vyssi cisty plat Úsměv )
Zaznamenáno
Vittorio



Karma: 0
Příspěvků: 17


« Odpověď #6 : Srpen 30, 2012, 08:08:28 am »

Dakujem za odpoved.

No ja som vsetky tebou spominane dokumenty dodal a jedine co je stale pre Finanzamt problem je potvrdenie o mojom trvalom pobyte na Slovensku, kedze kopia pasu resp obcianskeho preukazu, kde je zaznacena adresa nebola pre nich dostatocna.

Tak momentalne zhanam na dialku z miestneho uradu v mieste mojho bydliska na SK potvrdenie o trvalom pobyte, potom to budem overovat na obvodnom urade, prekladat....

Vela prace...

Bohuzial mi to moj Steuerberater nevedel povedat dopredu (co nerozumiem, kedze podla mna by to mali vediet, resp vediet odkomunikovat s Finanzamt), ked robil moje danove priznanie, takze to musim robit teraz dodatocne, kedze bez toho mi Finanzamt nechce uznat dvojitu domacnost Smutek.
Zaznamenáno
mirsoft



Karma: 1
Příspěvků: 10


« Odpověď #7 : Srpen 30, 2012, 09:29:28 am »

Ahoj, diky za informaciu, je to fakt zvlastne. Ked tak vidim, ze im nestaci ani adresa v OP, tak asi sa na to vykaslem uplne... Nemam rad akcie, ktore stoja kopu casu (a penazi) a nakoniec zalezia iba na tom, ako sa ten-ktory uradnik vyspi. Kolko ciest domov si v danovom priznani inak uvadzal?

Inak tu je to celkom prehladne spracovane:

http://www.steuertipps.de/download/Leseprobe/Leseprobe_Doppeltehaushaltsfuehrung_072009.pdf

(zaujimava je prave posledna veta - financne urady sa nou zjavne vobec neriadia :/ ).
Zaznamenáno
Vittorio



Karma: 0
Příspěvků: 17


« Odpověď #8 : Srpen 30, 2012, 10:55:57 am »

Mna to uz tiez velmi nebavi, ale tak ja sa to aj tak pokusim dotiahnut do konca, ked som sa uz na to dal a hlavne ak to vyjde tak sa to oplati.

Mna ovela viac rozculuje to ze mi danovy poradca vlastne vobec neporadil a mam pocit ze sam v tom nema jasno a ani sa nesnazil to zistit. A to som ho nekonecne vela krat urgoval ci ma vsetko, ci este nieco netreba dolozit atd. A aj tak to nakoniec dopadlo tak ze mi Finanzamt neuznal to co som si myslel ze uzna.

A to ma teda stve, ze presne na to som si ho zaplatil, aby na to myslel, zistil, vedel a nie ja sa musel tymto zaoberat uz neviem ako dlho a ja ho nahanal ze este toto a este toto. Buduci rok si hladam niekoho ineho. Nepoznate nahodou niekoho spolahliveho? Úsměv

A co sa tyka tych ciest, tak ja som v Nemecku len od jula 2012 a teda som si dal NA ODPORUCANIE danoveho poradcu 1 cestu mesacne na SK, teda dokopy 6 alebo 7 ak si dobre pamatam. Keby som vedel ze by bolo lepsie dat viac tak by som to spravil inak.

Proste mojou najvacsou chybou bolo urcite zly vyber danoveho poradcu Smutek.

Sam som zvedavy ako to dopadne.
Zaznamenáno
chakka



Karma: 8
Příspěvků: 147



« Odpověď #9 : Srpen 30, 2012, 12:05:38 pm »

Vittorio: u tech jizd na SK je dulezite, zda si zenaty (to by stacila jizda 6x za rok) a nebo zda jsi svobodny.
Kazdopadne si myslim, ze pokud ti ty cesty na SK financni urad neuzna, tak se u nej muzes odvolat (nejlepsi je tam sam primo zavolat) a poslat mu dalsi podklady, ktere dokazuji, ze jsi jezdil na SK casteji.
Zaznamenáno
yks



Karma: 0
Příspěvků: 1


« Odpověď #10 : Srpen 30, 2012, 12:24:19 pm »

prosim vas, vedeli by ste aspon hrubym odhadom napisat, kolko sa da uznanou dvojitou domacnostou usetrit?
Zaznamenáno
mirsoft



Karma: 1
Příspěvků: 10


« Odpověď #11 : Srpen 30, 2012, 01:20:08 pm »

Mno, vyplyva mi teda z toho to, ze si treba "vygenerovat" naozaj aspon 24 jazd do roka Úsměv a k tomu si nahlasit na Slovensko trvaly pobyt a vybavit si to potvrdenie o trvalom pobyte a prelozit ho (otazka, ci bude nemeckemu financaku stacit nahlasenie pobytu napr. az teraz, ci to nebude povazovat za ucelove, uvidime Úsměv ).

Pre yks: Pokial viem, ludia si takto mozu dat do nakladov cca 10.000 - 13.000 eur rocne (najom, cesty, pausal prve 3 mesiace 24 eur/den atd.) a potom skutocna usetrena dan zavisi hlavne od tvojho rocneho prijmu, konkretne od hranicnej sadzby dane z danoveho zakladu (nad 52 881 je hranicna sadzba 42%, cize ak niekto ma zaklad dane napr. 65 000 eur a 12 000 si odpocita, usetri na dani 12 000 * 0,42 = 5040 eur). Ovsem cim nizsi prijem mas tym je hranicna sadzba nizsia, takze realny hruby odhad usetrenej dane moze byt tak 2000 - 4000 eur rocne.
« Poslední změna: Srpen 30, 2012, 01:23:07 pm od mirsoft » Zaznamenáno
Vittorio



Karma: 0
Příspěvků: 17


« Odpověď #12 : Srpen 30, 2012, 02:01:45 pm »

Zenaty nie som, takze tych ciest bude asi potrebnych viac. No uvidime. To odvolanie prave riesim s danovym poradcom, takze isto ho idem davat.

A co sa tyka toho odhadu od mirsoft-a tak je cca v takych hraniciach ako to vychadza aj mne, takze to nie je vobec zanedbatelna polozka a oplati sa koli nej nieco spravit Úsměv.
Zaznamenáno
chakka



Karma: 8
Příspěvků: 147



« Odpověď #13 : Srpen 30, 2012, 04:22:11 pm »

Jen jeste jeden poznatek k vraceni dani: pokud ti vraci castku na danich vyssi jak 3.000,- EUR, musi to odsouhlasit nejen urednik, ktery mel tvoji slozku na starosti, ale i jeho primy nadrizeny a tim se cely proces zase o neco prodluzuje ...
Zaznamenáno
Vittorio



Karma: 0
Příspěvků: 17


« Odpověď #14 : Srpen 31, 2012, 08:28:23 am »

No to som si vsimol , ze to trva dost dlho, kedze tento tyzden je uz 21. odkedy som odoslal danove priznaniel.
Zaznamenáno
Stran: [1] 2   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Regensburk.de © 2013
Stránky krajanů o životě v Regensburku - Německu. O srazech a akcích, zábavě, práci, ubytování, studiu v Regensburku, kultuře. Užitečné články, diskuze, galerie, seznamka, inzerce práce a bydlení, spolujízda - autostop z a do Regensburku a spoustu užitečných a aktuálních informací o životě české a slovenké komunity v Regensburku.

Odkazy | englisch online lernen | amerikanisches englisch lernen | chinesisch lernen | russisch lernen | dänisch online lernen | niederländisch lernen | deutsch online lernen | polnisch lernen | serbisch lernen | tschechisch online lernen | kroatisch lernen | portugiesisch lernen | ungarisch lernen | schwedisch online lernen | französisch online lernen | italienisch lernen | finnisch lernen | türkisch lernen |