Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de
 
Stran: [1]   Dolů
 
Autor Téma: Maximálna dĺžka poberania nemocenskej  (Přečteno 51681 krát)
deweler



Karma: -2
Příspěvků: 7


« : Duben 28, 2019, 11:05:03 pm »

Chcem sa opytat,ci neviete mi niekto poradit aka je maximalna dlzka poberania nemocenskej davky,kedze som uz druhy krat na neschopenke(prva od 2017 do 2018-po 12mesiacoch ma doktorka na SK vypisala do prace(ale stale som bol velmi zle na tom)potom mesiac som vybral dovolenku na SK,skoncil som v nemocnici (kedze stale som bol v zlom stave na SK) a dalsia neschopenka s inou diagnozou od 2018 do 2019 pokracuje,blizi sa zase 12 mesiacov,co budem na neschopenke a moja otazka je ,ze ako dlho vyplaca nemecka poistovna nemocensku davku,ci je to viac ako 12 mesiacov ?Nikde som ten udaj podrobne nenasiel.Akurat som nasiel udaj,ze maximalne vyplacanie je 72 tyzdnov od poistovne,ale nie som si isty.dakujem
« Poslední změna: Duben 28, 2019, 11:21:15 pm od deweler » Zaznamenáno
Markus P.



Karma: -52
Příspěvků: 64


« Odpověď #1 : Květen 08, 2019, 09:21:29 pm »

Nemocenska se vyplaci po dobu 18 mesicu (coz opdovida tem 72 tydnum).

Ale pozor: stejne diagnozy se v prubehu poslednich 3 let to teto doby zapocitavaji a jejich delky scitaji.
Takze pokud jsi byl treba v roce 2017 10 mesicu doma s diagnozou "A" doma a v roce 2019 jsi opet s diagnozou "A" na nemocenske, mas uz tech 10 mesicu z roku 2017 spotrebovano.

Nevim, kdo ti napsal neschopenku, jestli slovensky nebo nemecky doktor. Pokud to byl slovensky, nevim, jak se k tomu stavi nemecka pojistovna.
Nikdy jsem nechapal, proc se lidi, kteri ocividne pracuji tady, nechavaji napsat neschopnym v jine zemi, nez tam, kde jsou pojisteni. Ale to neresim protoze to ani nevyresim :-)
To co jsem napsal nahore se urcite tyka Nemecka a neschopenek vystavenych v Nemecku.

M.
 
Zaznamenáno
rudo



Karma: -112
Příspěvků: 1466


« Odpověď #2 : Květen 10, 2019, 12:22:59 pm »

"Nikdy jsem nechapal, proc se lidi, kteri ocividne pracuji tady, nechavaji napsat neschopnym v jine zemi, nez tam, kde jsou pojisteni."

Priklad c.1 - niekto odcestuje na tyzden na dovolenku na Slovensko. Tam ochorie, takze ide tam k lekarovi, ten ho vypise.

Priklad c. 2 - v ramci navstevy Slovenska ide niekto na preventivnu prehliadku k slovenskemu lekarovi, lebo ho dobre pozna a doveruje mu. Tam sa nahle ukaze , ze musi ist na neodkladnu operaciu kvoli veci XY. Takze je vypisany slovenskym lekarom ...

V pripade potreby mozem uviest dalsie desiatky prikladov preco ...
Zaznamenáno
Markus P.



Karma: -52
Příspěvků: 64


« Odpověď #3 : Květen 12, 2019, 09:33:39 pm »

Jak je tady na foru a v cesko-slovenske komunite zvykem:
Tazatel vznese dotaz, nekdo odpovi, odpoved vsak tazatele uz nezajima.

Rozvine se vsak bleskurychle debata, ktera se tematu netyka :-)
Samozrejme se muze stat, ze v nutem pripade musi lekar nekoho napsat neschopnym i v jine zemi (a jestli dobre ctes, ani jsem to nechtel resit - nejaky duvod pro to asi byt musel, at padny nebo ne). Ale to jsem ani resit nechtel, jestli dobre ctes. Tazateli jsem se snazil jen poradit. Ty mas pro nej jak je videt urcite dalsi rady, ktere by asi nejen me zajimaly. Proto bychi uvital "dalsi desitky pripadu" (a jelikoz jsi pouzil mnozne cislo, znamena to, ze jich musi byt nejmene dvacet). Treba by to pomohlo vice lidem nez jen me.

K tvemu prikladu c. 2: na preventivni prohlidku ma clovek chodit v zemi, ve ktere je pojisten. A nedokazu si moc predstavit, ze si  nekdo jen tak zaskoci na preventivni prohlidku (tudiz nema zadne problemy), pri ktere se zjisiti, ze dotycny musi okamzite na operacni sal a ze po operaci neni po dobu minimalne jednoho roku schopem prevozu do zeme, kde kde je pojisten, k doleceni, rekonvalescenci nebo rehabilitaci. Toto si dokazu predstavit jen ve zcela vyjimecnych pripadech (mezi tyto nepatri napr. ani tezke operace kycli nebo operace srdecni jako napriklad nahle  prasknuti Aortenaneurysma apod.).    
Vypada to vsak, ze zdravi tazatele je ale opravdu velmi vazne poskozene, kdyz byl s jednou diagnozou 12 mesicu na slovenske neschopnosti, pak si vezme mesic dovolene a skonci S JINOU DIAGNOZOU opet na dlouhodobe neschopnosti a v nemocnici. To svedi o velmi vaznych zdravotnich problemech, proto bych doporucil zazadat o Teilerwerbsminderungrente a GdB. Ono se take muze dost dobre stat, ze pojistence po takhle dlouhe dobe marodeni (pokazde delka minimalne jeden rok a to cele 2x za sebou, pricemz se zdravotni stav pojistence nelepsi - je na tom porad velmi zle) do Teilerwerbsminderungrente tlacit i zdravotni pojistovna - a ma na to dostatek mocenskych prostredku. A jelikoz mu diagnozu ukoncila slovenska lekarka, vyplyva mi z toho, ze mu ji pravdepodobne i vystavila. Pokud totiz neschopenku vystavil nemecky lekar, neukoncovala by mu ji slovenska lekarka. Budto se v pripade tazatele jedna o dva opravdu ale velmi vazne choroby, ktere vyzaduji hospitalizaci a naslednou minimalne rocni lecbu a soucasne neumoznuji behem doby leceni prevoz do zeme, kde je pacient pojisten,  nebo si pan proste udelal velmi dlouhou dovolenou ve sve rodne zemi.
Neresim ani to, jak se na takove pocinani tvari zamestnavatel ( kdyz pracovnik po rocni nemoci hned odjede na dovolenou, aniz by projevil po rocni pauze zajem pracovat, a pak jde zase na rocni neschopenku. Zamestnavatel urcit takoveho pracovnika neshledava loajalnim. Ale to uz si musi rozmyslet dotycny sam). Neresim ani to, jestli se takhle tezce nemocny clovek vubec muze v ramci BEM-Eingliederung znova zaclenit to pracovniho procesu (predpoklad: pracovnik je natolik fit, ze se muzu bez problemu postupne zaclenit do plneho pracovniho procesu).    
Zaver: budto je dotycny opravdu velmi vazne nemocny s vice na sobe navazujicimi velmi vaznymi zdravi ohrozujicimi diagnozami -  v tom pripade mu preju hodne sil a brzke doleceni, nebo chce proste jen dojit nemecky zdravotni system tak dloho jak to jen jde.  Proto taky v otazce nejvetsi zajem o odpoved na "jak dlouho plati zdravotni pojistovna"?  

PS. Precetl jsem starsi prispevky dotycneho uz z roku 2016, kdy jeho zdravotni problemy zacaly.. uz tehdy (2016 a 2017) resil odchod a vyplnovani formularu do invalidniho duchodku (z duvodu diagnozy, ktera neni zrovna moc hezka). Divim se, ze zalezitost v roce 2019 jeste neni vyresena. 



Tyhlety rejpavy diskuze me opravdu ale nebavi... na rozdil od jinych, kteri se v nich vyslovene vyzivaji, aniz by se snazili nekomu poradit.

Zdravi Markus  

  

« Poslední změna: Květen 12, 2019, 09:43:04 pm od Markus P. » Zaznamenáno
Marten



Karma: 0
Příspěvků: 3


« Odpověď #4 : Červen 15, 2019, 05:00:33 pm »

Přispěji svou zkušeností.V červnu 2017 (pět let změstnán v Německu)jsem přijel na prodloužený víkend do ČR.Vyhublý,ztížené dýchání,celkově jsem se cítil špatně.RTG ukázal nález na plicích,takže nemocenská vystavená v ČR.Protože mi chtěli otevřít hrudník a vzít celou uzlinu,odjel jsem na konzultaci k plicnímu lékaři do Německa.Tam mi provedli šetrnou biopsii-krátkodobá hospitalizace a stanovili diagnozu:sarkoidoza 2.-3.stupeň s postižením očí a srdce.Léčil jsem se doma,protože jsem se  v prvním měsících nebyl schopen sám  o sebe postarat.Kortikoidy,přestávka ,RTG,CT a pořád nějaký nález.Výsledky jsem nechával odborně přeložit a pravidelně dokládal na AOK.V únoru jsem byl vyzván k posudkovému lékaři v Německu,tam mi napsali lázně-na červen,tedy po roce nemocenské.V srpnu kontrolní CT,zhoršení stavu,opět kortikoidy ,další CT plánováno na listopad 2018.22.listopadu mi přišel z AOK dopis,jeho část zde přikládám..
Chápu správně,že mi AOK 3 roky neproplatí nemocenskou v případě nemoci i s jinou diagnozou?



Seit 5.6.2017 sind Sie wegen derselben Krankheit arbeitsunfëhig krank und erhalten Krankengeld von ihrer AOK

Der Anspruch auf Krankengeld besteht innerhalb von drei Jahren für längstens 78 Wochen -546 Tage. Daran ändert sich nichts, wenn zu der ursprünglichen Krankheitsursache noch andere Krankheiten hinzukommen. Krankheitszeiten, in denen Sie Entgelt erhalten haben, werden ebenso mitgerechnet.
Für die jetzige Arbeitsunfähigkeit haben Sie Anspruch auf Krankengeld bzw. Entgeldfortzahlung für insgesamt 546 Tage, somit bis 2.12.2018, soweit die weiteren Voraussetzungen gegeben sind.
Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #5 : Září 09, 2019, 06:57:57 pm »

Ahoj,

Citace: AOK
Seit 5.6.2017 sind Sie wegen derselben Krankheit arbeitsunfähig krank und erhalten Krankengeld von ihrer AOK
Der Anspruch auf Krankengeld besteht innerhalb von drei Jahren für längstens 78 Wochen -546 Tage. Daran ändert sich nichts, wenn zu der ursprünglichen Krankheitsursache noch andere Krankheiten hinzukommen. ...
Chápu správně,že mi AOK 3 roky neproplatí nemocenskou v případě nemoci i s jinou diagnozou?
já to chápu tak, že se limit vztahuje vždy na stejnou diagnózu. S jednou diagnózou Tě tedy během š let nechají na nemocenské max. po 546 dní, na čemž nic nemění fakt, že se k původní nemoci přidají i jiné.
Pokud onemocníš zcela jinou nemocí, bez toho, že bys v té době měl aktivní pracovní neschopnost, pro kterou už je limit vyčerpán, měl by podle mne bežet limit znova.

Hodně štěstí!
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
Stran: [1]   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Regensburk.de © 2013
Stránky krajanů o životě v Regensburku - Německu. O srazech a akcích, zábavě, práci, ubytování, studiu v Regensburku, kultuře. Užitečné články, diskuze, galerie, seznamka, inzerce práce a bydlení, spolujízda - autostop z a do Regensburku a spoustu užitečných a aktuálních informací o životě české a slovenké komunity v Regensburku.

Odkazy | englisch online lernen | amerikanisches englisch lernen | chinesisch lernen | russisch lernen | dänisch online lernen | niederländisch lernen | deutsch online lernen | polnisch lernen | serbisch lernen | tschechisch online lernen | kroatisch lernen | portugiesisch lernen | ungarisch lernen | schwedisch online lernen | französisch online lernen | italienisch lernen | finnisch lernen | türkisch lernen |