Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de
 
Stran: [1]   Dolů
 
Autor Téma: Ponechani OP zmena bydliste v CR  (Přečteno 100878 krát)
mon1ka2



Karma: 0
Příspěvků: 6


« : Leden 17, 2015, 03:33:53 pm »

Ahoj lidicky  Úsměv,

mozna ma z vas nekdo zkusenost, a vi jak mi poradit.Jeste jsem nevolala na urad do Cech, chtela jsem se nejprve dozvedet neco odtud.Muj problem spociva v tom, trvale bydliste mam v CR, ale ziji v NJ a mam tu zivnost a tez anmeldung. Ale protoze si ma rodina v Cechach uz nepreje, abych u nich mela trvale bydliste,  chteji abych se odhlasila. Chci to uskutecnit a do ceske obcanky bych si rada nechala dat nemeckou adresu. Coz si myslim ze asi nepujde. Stale tam mam konto, vzp (ty mi posilaji postu do nemecka)zadala jsem jim prechodne bydliste.to uz se ale take bude menit, jelikoz uz tu budu mit v Nemecku zdravotni pojistovnu.Zkratka si chci ponechat ceske dokumenty a nevim, jestli vsude na uradech musim menit tu zmenu adresy.

Budu vdecna za kazdou pozitivni ci negativni brzkou odpoved Úsměv
dekuji vam predem....
Zaznamenáno
jirike
Host
« Odpověď #1 : Leden 17, 2015, 03:56:41 pm »

1.moznost je, že Te odhlasi oni (Tva rodina- majitel nemovitosti kde jsi hlasena) a Tva adresa bude pak na prislusnem Obecnim úřadu. Sama se odhlasit nemuzes, lze se jen prehlasit jinam, nebo vratit OP a odhlasit.
2.moznost je byt bez OP nejdrive ale musis mit novy pas, aby co nejdyl vydrzel  Mit ,,jen cesky pas" Te nijak neovlivni a muzes mit dal konto v bance i vyzvedavat dopisy na poste. Pas je 100% nahrada OP.
3.V ceskem OP lze mit pouze ceskou adresu, at je na OÚ,  telefonní budce, nebo u kamarada...
4.Zmena adresy na uradech je dobra ale dost instituci Ti dopis do nemecka stejne neposle.
5.Idealni reseni je datova schranka (dokud mas OP a bydliste) a pak uz bydliště prakticky nepotřebuješ, vse bude chodit tam.
6.Myslim ze 100Kc na mesic stoji sluzba České pošty,  kdy preposilaji veskerou postu na dohodnutou adresu, ale jak je to se zahranicim nevim...

Pokud sem na nejakou variantu zapoměl jistě me nekdo doplni...
Zaznamenáno
Hair



Karma: -158
Příspěvků: 741



« Odpověď #2 : Leden 17, 2015, 04:29:44 pm »

Jen doplnim Jirike:
1. odhlasit te musi rodina sama, probiha to tak, ze oni musi dojit na obecni urad a musi pozadat, ze te nechteji mit nahlasenou na sve adrese. Neni to uplne jednoduche, protoze budou muset sdelit duvod :
viz: http://www.mvcr.cz/clanek/hlaseni-trvaleho-pobytu-996765.aspx
(event pres vyhledavac si najdi "odhlaseni trvaleho pobytu" nebo "zruseni trvaleho pobytu" - odkazu je dost, vcetne pravnickych poraden atd.)

2. ty si muzes zrusit pobyt sama, ale proc jim to ulehcovat

3. konto v CZ muzes mit i nadale, pokud zmenis bydliste bude ti event. korespondence s bankou chodit na novou adresu. Je mozne s bankou dohodnout, aby korespondenci, vypisy atd., zasilali mailem, tak to mame my. Pokud se jedna o karty, posilaji je bezne do zahranici nebo mohou zustat na poboce, kde si ji pri navsteve Cech vyzvednes. Zalezi na domluve.

4. do ceskeho OP opravdu nejde vepsat nemecka adresa

5. dalsi moznost je pozadat si o nemecke obcanstvi - od letosniho roku je mozne mit obe, jak ceske, tak nemecke. Podminka je 8 let pobytu na uzemi Nemecka. Udela se test nemeckych realii (jednoduchy, na internetu je mozno si ho nanecisto vyplnit, jen si vyberes zemi, ve ktere jsi: http://www.einbuergerungstest-online.eu/, pak jazykove zkousky, pokud je jeste nemas a hotovo. Cele to vyjde myslim na ca 250,- euro.  
Detaily zde: http://www.bundesregierung.de/Webs/Breg/DE/Bundesregierung/BeauftragtefuerIntegration/Staatsangehoerigkeit/ersteSchritte/_node.html;jsessionid=0656E5EB4682E5FED51B39D6C7A513CC.s2t2

6. VZP - tam se pouze odhlasis, az budes mit zdravotni pojisteni v Nemecku a tim veskera korespondence s nimi skonci - a take to jde vsechno resit mailem, neni potreba korespoondovat prostrednictvim posty a dopisu.

7. Pravdepodobne se te take bude tykat prehlaseni socialniho - duchodoveho pojisteni - to probiha stejne jako u VZP, pouze mail na Ceskou spravu socialniho zabezpeceni, kde ti reknou, jaky formular potrebuji vyplnit, poslou ti jej, ty to vyplnis, naskenujes a odesles.

8. Vsechny doklady, pisemnosti a korespondenci peclive uschovavat, obcas v tom je chaos, a napriklad od VZP budes potrebovat, aby ti vystavili prehled doby, kdy jsi u nich byla pojistena - a ten budes potrebovat tady u nemecke pojistovny, aby pojisteni na sebe navazovalo a nebyla tam zadna prodleva.

9. Zdravotni pojisteni je povinne, socilani pojisteni povinne neni, pokud nejsi zamestnanec, ale Freiberufler.

10. Ceskeho OP bych se pokud mozno nezbavovala, nikdy nevis :-)
« Poslední změna: Leden 17, 2015, 04:43:07 pm od Hair » Zaznamenáno
Hair



Karma: -158
Příspěvků: 741



« Odpověď #3 : Leden 17, 2015, 04:37:41 pm »

.. chtela jsem jen opravit par chyb v textu, a pritom se mi podarilo jej sem omylem znovu  zkopirovat - takze vymazavam, nevim, jak se zprava ma rusit
« Poslední změna: Leden 17, 2015, 04:40:42 pm od Hair » Zaznamenáno
milda34
Host
« Odpověď #4 : Leden 17, 2015, 05:20:54 pm »

Cesky OP je vazany na trvale bydliste v Cechach. Takze se muze prihlasit v Cechach jinde a cesky OP ti zustane, jen pozadas o novy s jinou adresou. Pokud se odhlasis z Cech, odevzdas i ceskou obcanku. Tu ziskas velmi lehce zpatky, kdyz se v Cechach zase prihlasis a po prihlaseni o OP zase zazadas.
Nemecka adresa v ceske obcance je nesmysl... to nejde...
Takze cesky OP je vazan na trvale bydliste v Cechach... bez trvaleho bydliste = zadna obcanka.

Milan
Zaznamenáno
mon1ka2



Karma: 0
Příspěvků: 6


« Odpověď #5 : Leden 17, 2015, 06:01:48 pm »

Vsem vam moc dekuji za vase odpovedi.Opravdu mi to pomohlo.Neni to vse tak jednoduche!
Zaznamenáno
mon1ka2



Karma: 0
Příspěvků: 6


« Odpověď #6 : Leden 17, 2015, 06:28:18 pm »

Jen chci neco doplnit k Hair......tyka se to toho Vzp...bohuzel se ridi na uradech jen temi zakony a stale mi opakuji ze nemohu byt prihlasena u dvou pojistoven, ze se nejdrive musim odhlasit z ceskeho zdrav. systemu, coz je podle me nesmysl, kdyz se mi neco stane a budu tam odhlasena, a v nemecku jeste ne, co pak.tak jsem pani na vzp telef.  a take emailem sdelila, ze potrebuji formular E 104, pani mi rekla ze mi ho posle jen postou, emailem zakazano.tak jsem zasla na nemeckou IKK a odevzdala vyplneni  formular. jen nevim jak to teda funguje az do Cech poslu formular E902, ze se odhlasuji ze zdr. systemu a budu tu uz v nemecku nahlasena, abych pak nemela nejakou pokutu, toho se bojim.Muze se to stat?Pani na vzp jsem stale omylala, jak se mohu odhlasit od nich, a nemit zadne zdr. pojisteni kdyby se opravdu neco stalo.rekla at se poptam na nemecke zdr. poj. ale ze se stejne nejdrive musim odhlasit.


mate nekdo i tak s timto tematem zkusenost?dekuji predem Monika
Zaznamenáno
jirike
Host
« Odpověď #7 : Leden 17, 2015, 07:36:32 pm »

Krom toho ze je to tasy jiz mnohokrat popsane... Mrknutí
Tak popisu jak sem se odhlasil ja. Datumy pouzivam smyslene a aktuální.
Tedy jsem poslal doporuceny dopis na podatelnu VZP ze se k 31.1.2015 odhlasuji ze zdravotniho systemu v ČR z duvodu stehovani do zahranici a ze k 1.2.2015 odeslu i karticku pojistence.
A mezi tim v Nemecku uzavres smlouvu od 1.2.2015.
Vsechny formulare dodas pozdeji, az je budes mit, k uzavreni smlouvy zadny nepotrebujes.
Zaznamenáno
Hair



Karma: -158
Příspěvků: 741



« Odpověď #8 : Leden 17, 2015, 08:00:07 pm »

- ano, u dvou pojistoven prihlasena byt nemuzes, to je pravda

- jinak vse probiha jak popisuje jirike, u nas s tim rozdilem, ze vsechno probihalo mailem, vsechny formulare jak od VZP (902, 104, 106 a ja nevim uz jak se vsechny nazyvaly), mam dodnes v mailu, takze mailem to jde. Formulare jsou stejne jak v cestine tak v nemcine, takze je uplne jedno, v jakem jazyce mezi pojistovnami behaji, protoze urednici potrebuji mit vyplnene urcite kolonky, a z tech vychazeji a znaji je :-).

- vse jsem kdysi projednavala s VZP v Praze, Vinohradska ulice, kde je referat pojistencu a platcu, byli moc mili a ochotni a nikdy jsem tam nebyla, ani nevim, kde to je - prechazeli jsme tenkrat k TKK, takze mi poslali E104, ja jsem to preposlala na TKK, ti mi zase poslali jaky formular, ktery jsem poslala na VZP..., no a takhle to pres mne "litalo" - a nakonec komunikovaly posjitovny i nejak mezi sebou a nam prisel pouze vysledek, ke kteremu dni jsme odhlaseni od VZP a ke kteremu dni jsme prihlaseni k TKK . karticku VZP mi rekli, ze mam vratit na nejakou pobocku, coz jsem se kroutila :-), nakonec mi pani z VZP rekla (telefonicky), at ji tedy normalne jen prestrihnu a vyhodim..

- vzdy zacina pojisteni k 1. v mesici, i kdyz treba v zamestnani koncis v pulce mesice - pojistovny maji tzv. ochrannou lhutu, ze vzdy pocitaji cely mesic pojisteni... Takze neni potreba napriklad pul mesice doplacet - napr. kdyz clovek skonci v praci k 16. daneho mesice, staci, kdyz k dalsi pojistovne se prihlasi od 1.nasledujiciho mesice.

- v kazdem pripade nejprve nahlasist se u nemecke  pojistovny, k jakemu datu bys u nich chtela byt pojistena, pote odhlasit ve VZP. pozor VZP se vetsinou plati, mam pocit,  do 8.dne nasledujiciho mesice za dany mesic, tj. napr. za duben do 8.kvetna atd.. Je potreba si to hlidat, aby to clovek mel vse doplaceno, a taky aby nemel zbytecne preplatky. Sice to VZP vrati zpet, ale je to zbytecna administrativa. 
Zaznamenáno
jirike
Host
« Odpověď #9 : Leden 17, 2015, 08:43:13 pm »

Precetl jsem si jeste jednou počáteční dotaz a musim se opravit.
V mem pripade jsem vyridil prihlaseni k pobytu a nemecky zivnostensky list ve stejny den.
Ale od toho dne jsem musel i platit zdravotni pojisteni tady v Německu.
Uplne nechapu jak je mozne mit nemecky zivnostensky list, podnikat tady, byt tady prihlasena k pobytu a to vse s ceskym pojištěním u VZP. ..
Je to teda mimo dotazy ale neco me tady v tom nesedi...
Pozor aby si vse nemusela doplacet zpetne tady v Nemecku a pak by i odpovedi ohledne VZP nebyli ty spravne...
Zaznamenáno
mon1ka2



Karma: 0
Příspěvků: 6


« Odpověď #10 : Leden 18, 2015, 10:53:03 am »

diky za odpoved jirike: bohuzel jsem tu nova na germany.cz a proto nevim, jak mam pod odpovedi, ke kterym chci jeste neco dodat, pokracovat Kroutím očima

takze dodavam, aby to bylo vice pochopitelne Mrknutí

moje zkusenost je takova...
jelikoz je muj pritel nemec a samozrejmne se vyzna, tak mi ve vsem pomaha on.jak je videt, tak je tu mensi rozdil u nas v cechach a tady v nemecku.nikdo tady po me nechtel, abych se prihlasila na stastni zdravotni pojistovne jak je tomu u nas!!!!

u me to probihalo takto:

1.  jako prvni jsem sem prijela a sli jsme na Bürgeramt kvuli Anmeldung
2. az po case jsem si udelala zivnost(Aufnahme einer gewerblichen Tätigkeit)
3. dane tu odvadim
4. za celou tu dobu jsem se nechtela v Cechach odhlasovat, protoze tam mam doktory
    a jezdim tam i dvakrat do roka.tady v nemecku jsem uz 3,5 rok.v cechach sem nikomu zatim nenahlasovala ze tu mam zivnost.jenze po case jsem zjistila, ze stejne bude lepsi tu mit zdr. pojisteni
5.tak jsme sli tam kde je i muj pritel, na IKK. tam chteli nejdrive formular E 104 vyplneny od kdy jsem vedena u v Usti nad L. volala jsem k nam a sdelila jim ze tu pracuji a co potrebuji.pani urednice rekla ze vse preposle emailem, jen ten vyplneny posle postou.na to podotkla, ze se musim nejprve odhlasit v Usti.ze formular E902 + Cestne prohlaseni pojistence mam  poslat emailem a na to jeste postou.
6. na Ikk se to trochu tez protahuje a jeste do ted cekam az se mi ozvou a reknou ze jsem v jejich systemu.zazadala jsem o to v listopadu a vse to trva.pani u nas na vzp  trochu spletla datum u formulare E104 u bodu 6.1. a tak jsem musela opet poslat email a zase cekala a cekala.pak jsme sli osobne s opravenym E104 na Ikk a odevzdali.original si nechali a podotkli ze to bude trvat.

« Poslední změna: Leden 18, 2015, 12:49:16 pm od mon1ka2 » Zaznamenáno
mon1ka2



Karma: 0
Příspěvků: 6


« Odpověď #11 : Leden 18, 2015, 11:47:28 am »

- ano, u dvou pojistoven prihlasena byt nemuzes, to je pravda

- jinak vse probiha jak popisuje jirike, u nas s tim rozdilem, ze vsechno probihalo mailem, vsechny formulare jak od VZP (902, 104, 106 a ja nevim uz jak se vsechny nazyvaly), mam dodnes v mailu, takze mailem to jde. Formulare jsou stejne jak v cestine tak v nemcine, takze je uplne jedno, v jakem jazyce mezi pojistovnami behaji, protoze urednici potrebuji mit vyplnene urcite kolonky, a z tech vychazeji a znaji je :-).

- vse jsem kdysi projednavala s VZP v Praze, Vinohradska ulice, kde je referat pojistencu a platcu, byli moc mili a ochotni a nikdy jsem tam nebyla, ani nevim, kde to je - prechazeli jsme tenkrat k TKK, takze mi poslali E104, ja jsem to preposlala na TKK, ti mi zase poslali jaky formular, ktery jsem poslala na VZP..., no a takhle to pres mne "litalo" - a nakonec komunikovaly posjitovny i nejak mezi sebou a nam prisel pouze vysledek, ke kteremu dni jsme odhlaseni od VZP a ke kteremu dni jsme prihlaseni k TKK . karticku VZP mi rekli, ze mam vratit na nejakou pobocku, coz jsem se kroutila :-), nakonec mi pani z VZP rekla (telefonicky), at ji tedy normalne jen prestrihnu a vyhodim..

- vzdy zacina pojisteni k 1. v mesici, i kdyz treba v zamestnani koncis v pulce mesice - pojistovny maji tzv. ochrannou lhutu, ze vzdy pocitaji cely mesic pojisteni... Takze neni potreba napriklad pul mesice doplacet - napr. kdyz clovek skonci v praci k 16. daneho mesice, staci, kdyz k dalsi pojistovne se prihlasi od 1.nasledujiciho mesice.

- v kazdem pripade nejprve nahlasist se u nemecke  pojistovny, k jakemu datu bys u nich chtela byt pojistena, pote odhlasit ve VZP. pozor VZP se vetsinou plati, mam pocit,  do 8.dne nasledujiciho mesice za dany mesic, tj. napr. za duben do 8.kvetna atd.. Je potreba si to hlidat, aby to clovek mel vse doplaceno, a taky aby nemel zbytecne preplatky. Sice to VZP vrati zpet, ale je to zbytecna administrativa


diky za zpravu....spatne jsem se tu vyjadrila Šok
opravuji se.....ano, z Vzp mi zaslali "nevyplnene " formulare pres email, ale vyplneny formular E 104 pro nemeckou IKK classik chteli original poslat z Cech jen postou!!!!
Zaznamenáno
Hair



Karma: -158
Příspěvků: 741



« Odpověď #12 : Leden 18, 2015, 01:57:29 pm »

Nevim, ja mam zkusenost (a to uz pred lety), ze to slo vse mailem a uplne bez problemu. Znami, se kterymi jsem se o tom bavila, tak to resili uplne stejne.
Nechapu, proc by formular 104 meli posilat postou - dopis se muze ztratit dost jednoduse a bude navic, pokud jej pani hodla posilat doporucene (protoze formular povazuje asi za srovnatelny s rodnym listem :-)) stat navic jeste dost velkou castku - asi na to pojistovna ma :-). Ale to je detail, kdyz to chteji poslat postou, tak at to poslou, jedna se o par dni zdrzeni.

Zkus se podivat na tuhle stranku, a dole najdes odkaz na "Prirucku pro migrujici osoby" v pdf, treba tam bude neco, co ti pomuze.
https://www.vzp.cz/klienti/pobyt-v-zahranici/pobyt-v-zemich-evropske-unie

Na tvem miste bych ale zavolala centralu VZP v Praze a nechala se prepojit na oddeleni, ktere ma na starosti EU - tam by ti meli vyjit asi vic vstric a vse ti lepe vysvetlit. Precejen se v tom vyznaji a delaji to denne.

A neboj se, neprosvihnes nic, vsechno jde vyridit i zpetne - tedy samozrejme ne s prodlevou pul roku. Ale mas na to minimalne mesic, kdy budes mit pocit, ze uz jsi odhlasena u VZP, ale jeste nejsi u nemecke pojistovny a nemas jeji karticku. Ale jakmile nemecka pojistovna ma nahlaseno datum, ke kteremu u ni zacinas, tak jiz automaticky spadas k nim, i kdyz budes mit pocit, ze jsi nejakou dobu trochu "ve vzduchu".
Zaznamenáno
mon1ka2



Karma: 0
Příspěvků: 6


« Odpověď #13 : Leden 19, 2015, 06:05:43 pm »

Ahoj  Hair, diky ti moocccc jeste za dalsi rady!!!! Smích
Zaznamenáno
Lea2



Karma: 0
Příspěvků: 4


« Odpověď #14 : Leden 22, 2015, 07:31:48 pm »

Tady jsem našla zajímavý článek
http://www.weblog.rider.cz/articles/263-uredne-bezdomovcem-trvale-bydliste-proc-ho-mit-a-proc-ne
Zaznamenáno
Stran: [1]   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Regensburk.de © 2013
Stránky krajanů o životě v Regensburku - Německu. O srazech a akcích, zábavě, práci, ubytování, studiu v Regensburku, kultuře. Užitečné články, diskuze, galerie, seznamka, inzerce práce a bydlení, spolujízda - autostop z a do Regensburku a spoustu užitečných a aktuálních informací o životě české a slovenké komunity v Regensburku.

Odkazy | englisch online lernen | amerikanisches englisch lernen | chinesisch lernen | russisch lernen | dänisch online lernen | niederländisch lernen | deutsch online lernen | polnisch lernen | serbisch lernen | tschechisch online lernen | kroatisch lernen | portugiesisch lernen | ungarisch lernen | schwedisch online lernen | französisch online lernen | italienisch lernen | finnisch lernen | türkisch lernen |